RuneScape

RuneScape


W poniższym artykule opiszę wam grę RunScape. Będzie to powierzchowny opis, ponieważ gra jest bardzo rozległa. Postaram się wam opisać najważniejsze funkcje gry które pomogą wam ogarnąć tą wspaniałą grę.

RuneScape jest typową grą MMORPG w której chodzi o nabijanie levela. Gra osadzona jest w fantastyce. Wszystkie postacie, czynności nie istnieją w świecie realnym. Gra została stworzony przez Jagex Ltd, firmę która produkuje gry Online. W czasie gry masz możliwość gry darmowej i gry płatnej. W grze płatnej można posiadać lepsze zbroje, których zwykły gracz nie może posiadać. Cena konta płatnego to 5,95 dolarów miesięcznie. Według mnie jest to niska kwota w porównaniu do dodatkowych funkcji które możemy nabyć po zakupieniu płatnej wersji gry. Darmowa gra nazywana się F2P (Free to Play) a gra płatna nazwana jest P2P (Pay to Play). Gracz który zakupił konto premium w grze nazywany jest mianem Membersa. Gra oparta jest na Javie.

Jak wyżej wspomniałem w grze tej chodzi głównie o nabijanie levela swojej postaci. Przy tworzenia postaci mamy możliwość wyboru koloru włosów, ubiór itd. Istnieje kilka leveli które gracze muszą nabić, opiszę je w dalszej części artykułu. Głównym sposobem poruszania się w grze jest chodzenie na piechotę. Ze względu na wielkość mapy jest to dość uciążliwie. Jest możliwość biegania w grze, lecz bieganie jest ograniczone. Po chwili biegu nasza postać jest zmęczona jak w życiu prawdziwym. Musimy się wtedy przejść i możemy znów trochę pobiegać.

W grze płaci się walutą "coins". Osoby które grają długo w RuneScape mają miliony tejże waluty i mogą kupić co sobie zażyczą.

Opisy umiejętności:

 • Attack (atak) - odpowiada za celność ciosów oraz jaką broń można używać. Czym wyższy poziom tym ciosy są celne i zabiera życie przeciwnikowi. Aby polepszyć skuteczność ataków można nosić amulet lub potion. Poprawiają one daną umiejętność.
 • Strenght (siła) - odpowiada za moc ciosu. Im wyższy level tym możesz zadać większą ilość obrażeń jednym atakiem (max hit).
 • Defence (obrona) - odpowiada za obronę. Czym wyższy level tej umiejętności tym mniejsze obrażenia będzie zadawał nasz przeciwnik. Wraz ze wzrostem tej umiejętności możemy używać lepszej zbroi.
 • Constitution (wytrzymałość) - odpowiada za maksymalną ilość życia. Każdy poziom podnosi ilość życia o 10.

Są to główne umiejętności które wpływają na swój level Combat.

Dodatkowe umiejętności :

 • Magic (magia) - jest to umiejętność przez którą gracz może być magikiem i zadawać ciosy poprzez magie. Jest o bardzo dobry styl gry. Ten styl gry wymaga bardzo dużą ilość pieniędzy (coinsów).
 • Ranged (łucznictwo) - jest to umiejętność która daje możliwość grania bronią dystansową. Trening tej umiejętności daje możliwość zadawania obrażeń z dystansu.
 • Cooking (gotowanie) - określa jakie potrawy może gotować gracz. Na początku można smażyć tylko mięso, sardynki i chleb, lecz można bardzo często spalić daną potrawę. Z czasem trenowania umiejętności możemy gotować coraz więcej potraw i jednocześnie mniej potraw można spalić. Bohaterowie nie muszą jeść, by żyć. Jeśli gracz zje potrawę dodaje się mu życie, jeśli mu brakuje, zaś jeśli ma pełne życie, nic się nie dzieje.
 • Firemaking (rozpalanie ogniska) - umiejętność ta daje możliwość rozpalania ognisk, z różnego rodzaju drewna, pochodni czy lampionów. Wszystko zależy od posiadanego levela tej umiejętności. Najlepszym sposobem ćwiczenia tej umiejętności jest po prostu rozpalanie ogniska.
 • Fishing (rybołóstwo) - początkowi wędkarze mogą złowić tylko małe rybki. Trenowanie tej umiejętności umożliwia łapanie lepszych ryb, więcej wartych takich jak : trout, pike, salamon itd. Ta umiejętność najczęściej jest łączona z gotowaniem i rozpalaniem ogniska.
 • Mining (górnictwo) - jest to umiejętność za pomocą której wydobywa się rudy metali z ziemi. Umiejętność ta jest bardzo czasochłonna. Jeśli wydobędziemy dużą ilość rudy z ziemi, automatycznie podwyższa nam się poziom a my możemy nosić lepszy kilof a zarazem wydobywać coraz to lepsze rudy.
 • RuneCrafting (wytwarzanie run) - przez ta umiejętność możemy wytwarzać runy potrzebne do czarowania. Aby zacząć tą umiejętność, należy wykonać proste zadanie Rune Mysteries.
 • WoodCuting (ścinanie drzew) - dzięki tej umiejętności możemy ścinać drzewa które później posłużą nam do rozpalania ognisk (firemaking). Im wyższy poziom, tym możemy ścinać lepsze drzewa i nosić lepszą siekierkę.

Istnieje jeszcze trochę innych umiejętności, które nie wpływają znacząco na rozgrywkę.


Przeczytaj także:


Homefront

Homefront Nowa produkcja firmowana przez Kaos Studios powinna przypaść do gustu zwłaszcza graczom ceniącym sobie nietuzinkową fabułę. Homefront, bo o nim mowa będzie pod tym względem z pewnością jedną z najciekawszych gier wydanych w najbliższej,...
czytaj całość

X - Fighter

X - Fighter Gra X-Fighter należy do tych, które są rozgrywane za pośrednictwem sieci internetowej. Gracze nie muszą pobierać żadnych plików. Wystarczy tylko posiadać sprawnie działającą przegląrkę internetową. X - Fighter należy do...
czytaj całość

Rage

Rage Ludzie odpowiedzialni za stworzenie tak kultowych gier jak Quake, Doom czy Wolfenstein powracają. Zabrali się za zrobienie czegoś, w czym są najlepsi, a mianowicie nowego FPS-a, choć okraszonego elementami z innych rodzajów gier...
czytaj całość