Diablo II

Diablo II


Jedną z najbardziej kultowych jaki i znanych gier jest Diabllo II. Nie jest to młoda gra, jednak w dalszym ciągu cieszy się bardzo dużą popularnością. Istnieje dodatek do gry Lord of Destruction, który zawiera V akt gry.

W podstawowej wersji znajduje się IV takie akty.  Na początku gry wybieramy jedną z pięciu różnych postaci, które będziemy rozwijać w dalszej części gry. Są to: Paladyn, jest to rycerz władający wyłącznie mieczami, przeważnie spotykany z tarczą. Można rozwijać na wiele różnych sposobów tą postać. Jest ona trudną postacią, jeżeli jednak zdecydujemy się właśnie na Paladyna i dobrze się nim zajmiemy będzie to bardzo silna postać, z którą mogą walczyć tylko najlepsi. Klasycznym rozwojem tej postaci jest tak zwany skillHammer, popularne młotki, które rozpędzają się i uderzają wszystko co znajduje się w pobliżu. Następna postać to Barbarzyńca potocznie mówiąc po prostu Barba. Na wyższym poziomie postaci Barba ma jeden bardzo ciekawy skil, który wymaga użycia jednocześnie dwóch broni, mogą to być dwa miecze lub dwa topory. Ten skil to szał bitewny. Podczas tego nasz Barba po zaatakowaniu jakiegoś potwora wpada w szał i z ogromną szybkością zaczyna uderzać. Należy jednak uważać gdyż jeżeli zbyt dużo punktów włożymy w ten skil Barba może stać się nie do opanowania przez nas. Tajemniczą postacią jest zaś Nekromanta. Jest to bardzo mroczne połączenie śmierci z czarną magią. Nekromanta charakteryzuje się bardzo ciekawą umiejętnością mianowicie wskrzeszaniem zabitych przez siebie potworów. Ilość jaką możemy wskrzesić zależy od poziomu odpowiadającego za to skila. Teraz kolej na Czarodziejkę. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się ona biegle czarami zaklęciami i wszystkim co z tym związane. Czarodziejka włada różdżką, zaś w drugiej ręce przeważnie trzyma tarczę. Można rozwinąć ją na jeden z trzech sposobów. Ma ona umiejętności odpowiedzialne za zimno, błyskawice i ogień. Najpopularniejszą strategią jest strategia zimna. Lecz gdy chcemy się pobawić postacią i pograć trochę PvP (Player vs Player) najlepiej jest iść w skile odpowiadające za błyskawice. Ostatnią postacią również jest kobieta – Amazonka. Posługuje się ona łukami, kuszami lub dzidami. Amazonka posługująca się na ten pierwszy sposób bez problemowo radzi sobie z dystansu atakując potwory zatrutymi strzałami lub bętami. Jeżeli nasza amazonka będzie używała dzid mogą to być na przykład zamrożone dzidy może ona atakować zarówno z dystansu jak i z bliska. Ogólnie nie ma reguły mówiącej, która postać jest najmocniejsza, a która jest najsłabsza. Każda postać ma swoje plusy jak i minusy. To na którą postać się zdecydujemy jest to nasza
indywidualna kwestia gustu, wyboru, i tego jaki typ gry preferujemy.
Questy w Diabli II to bardzo istotna rzecz, której nie da się pominąć. W aktach od I do III mamy po sześć questów do wypełnienia. Nie wszystkie one są obowiązkowe ale warto je zrobić choćby dla doświadczenia które dostajemy i dla nagród, które na nas czekają po zakończeniu misji. W IV akcie są zaledwie trzy questy lecz znacznie bardziej rozbudowane. Nie wystarczy zabić jakiegoś potworka. Nie jednokrotnie trzeba udać się do kilku NPC znajdujących się gdzieś w głąb mapy zabić jakiegoś potwora Bosa i znaleźć artefakt. W każdym akcie po wykonaniu ostatniego z questów przypadających na dany akt, przeważnie jest to zabicie Bosa zostajemy przeniesieni do następnego aktu. W akcie I bosem jest Andariel, w II jest to Duriel, w III zaś będzie to Mefisto, w IV natomiast musimy zabić samego wielkiego Diablo, a żeby ukończyć w pełni akt V musimy znaleźć i zabić Baal’a.
Potwory w Diablo II są bardzo różne. Praktycznie w każdym akcie i na każdej mapie spotykamy jakieś nowe unikalne wyglądy bestii. Potwory są w ciągłym ruchu więc możemy odczuć wrażenie realistyczności w wrażenie tego, że świat Diablo II naprawdę żyje. Oprócz standardowych postaci mamy również do czynienia z Bosami jak i z takimi rzeczami które nie są potworami a jednak nas atakują. Są to na przykład wyskakujące kolce z ziemi czy też strzelające elementy ognistymi kulami. To wszystko pomaga nam wczuć się w klimat gry i rozkoszować się przemieszczaniem krain.
Oprócz miejsc gdzie roi się od potworów i rzeczy, które tylko na nas czyhają możemy schronić się bezpiecznie w mieście. W każdym akcie jest jedno miasto w którym pojawiamy się po przejściu z innego aktu. W mieście możemy pobrać questy kupić lub sprzedać przedmioty, zwoje lub pożywienie.
W każdym mieście znajduje się również teleport, który umożliwia nam teleportowanie się do wybranej przez nas lokacji. Jednak trzeba pamiętać, że nie od razu możemy się tam teleportować, najpierw trzeba zaliczyć ten teleport a żeby go zaliczyć trzeba dojść do niego szukając do w danej krainie. W miastach jest też takie miejsce, w którym nie zmiennie znajduje się twoja skrzynka czyli tak zwane depo. Tam możesz przechowywać przedmioty, których w chwili obecnej nie potrzebujesz jak i pieniądze. Ilość złota które możesz w nim przechowywać zależy od twojego aktualnego poziomu postaci. Na poziomie od 1-9 możesz depować 50 tys. złota, od 10-19 100 tys. od 20-29 150 tys. na 30 200 tys. na 31 800 tys. na 32-33 850 tys. złota następnie idzie już analogicznie co 50 tys.
Powracanie do miasta odbywa się w bardzo prosty sposób. Istnieją Zwoje Miejskiego Portalu, taki zwój jest bardzo tani i warto go zawsze mieć przy sobie. Po użyciu tego zwoju otwiera się nam portal, w który należy wejść a on od razu nas teleportuje do miasta. Istnieją też inne zwoje mianowicie Zwój Identyfikacji. Służy on do odczarowywania niezidentyfikowanych przedmiotów. Gdy użyjemy tego zwoju na dany przedmiot jest on gotowy do użytku. Wymienię jeszcze nazwy poszczególnych aktów. Akt I – Obozowisko Łotrzyc, Akt II – Lut Gholein, Akt III – Doki Kurast, Akt IV – Forteca Pandemonium, Akt V – Harrogath. W każdym z tych aktów znajdują się NPC.

W brew pozorom w Diablo II jednostką płatniczą nie jest złoto tylko unikatowe przedmioty rzadkie kamienia i bardzo dobre Runy. Mamy tu zarówno przedmioty należące do setów. Sety mogą składać się z dwóch miech albo z całego wyposażenia typu armor rękawiczki buty hełm. Innym rodzajem przedmiotów są to unikatowe przedmioty tak zwane niepowtarzalne. Takie wypadają bardzo rzadko i są bardzo cenne. W przedmiotach mogą być gniazda. Gniazd może być od zera do pięciu. W dobrych przedmiotach bardzo przydaje się gniazdo ponieważ do gniazd można wkładać Runy. Można wkładać wiele takich samych Run do jednego przedmiotu ale jest to mało opłacalne. Bardzo dobrze jednak sprawdzają się kombinacje run które można znaleźć na różnych stronach internetowych. Te kombinacje jest nieraz bardzo trudno zrobić ponieważ niektóre składają się głównie z rzadkich run i jest to bardzo drogie i czasochłonne. Lecz jak już się nam uda to możemy mieć pewność, że mamy jeden z najlepszych możliwych do zdobycia przedmiotów.

W Diablo II mamy do dyspozycji dwa tryby gry. Jeden z tych trybów to tryb indywidualny. Drugi to tryb multi player tak zwany Battlenet. Każdy z nas może stworzyć własny server na Battlenet’cie. Można zakładać serwery prywatne i publiczne. Każdy serwer może pomieścić maksymalne 8 osób. Niektórzy gracze stwarzają serwery po to by móc się z innymi graczami zmierzyć – tak zwane serwery PvP. Jednak większa część serwerów to serwery PvM (Player vs Monster). Tryb multiplayer jest bardzo ciekawy gdyż możemy zmagać się w nim również z innymi graczami i sprawdzić swoje umiejętności i możliwości.

Ogólnie podsumowując uważam że jest to gra godna uwagi stworzona przez jedną z najlepszych firm zajmujących się tym. Zachęcam do spróbowania w niej sił tych graczy, którzy jeszcze nie grali, naprawdę wciąga. Wymagania sprzętowe tej gry są niewielkie gdyż grafika nie jest na najwyższym poziomie ale na prawdę nie o to w niej chodzi. Gdyż ta gra ma swój klimat i swoją tradycje.


Przeczytaj także:


Wolfenstein: Enemy Territory

Wolfenstein: Enemy Territory Jeśli chcemy pograć w gry przez internet znajdziemy bardzo dużo wiele ofert. Jedyny problem w tym aby wybrać ten gatunek, który jest dla nas najciekawszy. W sieci nie brakuje gier online. Rozgrywki w takie gry są bardzo emocjonujące i...
czytaj całość

Homefront

Homefront Nowa produkcja firmowana przez Kaos Studios powinna przypaść do gustu zwłaszcza graczom ceniącym sobie nietuzinkową fabułę. Homefront, bo o nim mowa będzie pod tym względem z pewnością jedną z najciekawszych gier wydanych w najbliższej,...
czytaj całość

PainKiller

PainKiller PainKiller jest polską grą FPS, widok widzimy z oczów bohatera. Tytułowym bohaterem jest Daniel Garner, walczy on z potworami i złymi ludźmi. W grze można grać w dwóch trybach. Jedną z trybów jest gra single player, w...
czytaj całość